Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016

Πύδνα Κίτρους-Ολυμπιακός Βόλου 0-1 HD 4η 2ος Γ' εθνική Διπλό... στον Παγασητικό μέσω Κίτρους

Του Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)
«Διπλό… στον Παγασητικό» έφερε ο Ολυμπιακός Βόλου, με την κομβική σημασίας νίκη του στο Κίτρος, απέναντι στην τοπική Πύδνα, -στη νέα εξόρμηση του Μetrosport.gr- και κολύμπησε με τους οπαδούς του, μαζί με το Διαγόρα Σεβαστής, μέχρι την πρώτη θέση του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας.

Με παιχνίδι κατοχής και πρωτοβουλίας από το ξεκίνημα του αγώνα, οι Βολιώτες πήραν τα ηνία της αναμέτρησης χωρίς όμως τελικές στην εστία, μέχρι τα μισά του πρώτου ημιχρόνου, όταν κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Σταύρου από τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων και κατάφεραν ν’ ανοίξουν το σκορ με την εύστοχη αριστοτεχνική εκτέλεση του Φλίγκου. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία, χωρίς όμως να καταφέρουν να πλησιάσουν με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, που είχαν τις τρεις καλύτερες στιγμές τους για να ισοφαρίσουν.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Πύδνα, με αλλαγές, λόγω απουσιών, στη σύνθεσή της, διατήρησε μία φλύαρη υπεροχή και με περιορισμένη δημιουργική ανάπτυξη, προσπάθησε, κυρίως με ψηλό παιχνίδι και στημένες μπάλες, να ισοφαρίσει, με την τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, σε σουτ του Κατσιαμήτα, ν’ απομακρύνει ο τερματοφύλακας Κατσούλης. Ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε την ευκαιρία με τον Φλίγκο για να κλειδώσει το παιχνίδι και στο υπόλοιπο διάστημα, σ’ ένα παιχνίδι χωρίς αγωνιστικό πλέον ρυθμό, είχε κοντά τις γραμμές και με πιεστικά μαρκαρίσματα διαχειρίστηκε το παιχνίδι υποδειγματικά, κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Μan of the match: οι οργανωμένοι οπαδοί του Ολυμπιακού Βόλου αλλά και οι μεμονωμένοι φίλαθλοι της ομάδας της Θεσσαλίας (συνολικά 250), που ταξίδεψαν μέχρι το Κίτρος και έκαναν αισθητή την παρουσία τους, από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, δικαιούνται τον τίτλο του πολυτιμότερου «παίκτη» της αναμέτρησης, μαζί φυσικά και με τους φιλάθλους της τοπικής ομάδας

Ηighlights: οι ιαχές και τα συνθήματα, με τη βοήθεια τυμπάνου και η οργανωμένη μετακίνηση των οπαδών του Ολυμπιακού Βόλου -που δεν παρέλειψαν ν’ αναφερθούν στους «άσπονδους» συντοπίτες τους από τη Νέα Ιωνία- που συνοδεύτηκε από μεγάλη αστυνομική δύναμη, η παιδική/μαθητική κερκίδα, που τείνει να καθιερώσει άτυπα η Πύδνα στο Κίτρος, που έκλεψε τις εντυπώσεις, με γυνακεία καθοδήγηση!, η απόκρουση του Παπατολίκα του Κίτρους και του Κατσούλη του Ολυμπιακού στο τέλος, ο μοναδικός αγωνιστικός χώρος σ’ ένα γήπεδο-στολίδι, που ανέδειξε ακόμα περισσότερο η «αυγουστιάτικη ημέρα», οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί των νικητών, μετά το τέλος του αγώνα στ’ αποδυτήρια αλλά και με τους οπαδούς στις κερκίδες, με αποκορύφωμα το χαρακτηριστικό ole, η αξιομνημόνευτη παρουσία του Ηπειρώτη, πρώην άσσου, με λαμπρή καριέρα, Ανδρέα Μπονόβα, με επιτελικό ρόλο στην ομάδα της Μαγνησίας και η αποκλειστική συνέντευξή του στον Νίκο Κολίτση και στο Μetrosport.gr, η παρουσία πολλών τηλεοπτικών, ραδιοφωνικών και έντυπων μέσων στην αναμέτρηση

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com