Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2016

Διαγόρας Σεβαστής-Πιερικός 4-1 HD 2ος Γ' εθνική Κορυφή "τεσσάρων ταχυτήτων" η Σεβαστή

Toυ Νίκου Κολίτση (Metrosport.gr)

Κορυφή «τεσσάρων ταχυτήτων» πάτησε ο Διαγόρας Σεβαστής, με φόντο τον Όλυμπο, με την επιβλητική νίκη του (4-1) επί του ιστορικού Πιερικού και εγκαινίασε…

το χριστουγεννιάτικο «Πάρκο των χρωμάτων» στην Κατερίνη, πριν την ώρα του, στο 2ο όμιλο της Γ’ εθνικής κατηγορίας, στολίζοντας το δέντρο με όνειρα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, στην παρθενική συμμετοχή του στην κατηγορία, σπάζοντας πανελλαδικά το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Το παιχνίδι έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, του Κώστα Παπαδόπουλου, ήδη από το πρώτο τέταρτο, όταν ο νεανικός Πιερικός, αναγκάστηκε ν’ αγωνιστεί με αριθμητικό μειονέκτημα, λόγω αποβολής με κόκκινη κάρτα του Κολομπάκη, γεγονός που συνέβαλε αποφασιστικά στην εξέλιξη του αγώνα, σε μία φάση που δημιούργησε τις πρώτες εστίας φωτιάς. Ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το βοηθό του και απέβαλε τον παίκτη του Πιερικού για απόπειρα χτυπήματος σε αντίπαλο, τιμωρώντας την πρόθεση στον ποδοσφαιριστή του Πιερικού, σε διένεξη με τον Λαγδάρη, που δέχτηκε με τη σειρά του κίτρινη κάρτα. Ο Διαγόρας Σεβαστής συνέχισε να πολιορκεί την αντίπαλη εστία, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ με τον Σαμανίδη. Ο ίδιος παίκτης ευστόχησε σε πέναλτι που υπέδειξε ο διαιτητής, με την παρότρυνση του έτερου βοηθού του, σε μία φάση με πρωταγωνιστή τον ίδιο παίκτη, υπόδειξη που προκάλεσε και πάλι τις διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων. Ο Σαμανίδης, λίγα λεπτά μετά την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, σημείωσε το 3-0, προδιαγράφοντας και τον τελικό νικητή.

Το υπόλοιπο του 2ου ημιχρόνου είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τους γηπεδούχους να κάνουν συντήρηση δυνάμεων για τη δύσκολη συνέχεια, σημειώνοντας πάντως στις καθυστερήσεις και τέταρτο γκολ με τον Δεμηρτζόγλου και δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Ο Πιερικός μείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Παπαδόπουλου και διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Man of the match: ο Σαμανίδης του Διαγόρα Σεβαστής, διανύει περίοδο παρατεταμένης φόρμας, πέτυχε χατ τρικ -αν και όχι την αυθεντική αγγλική του έκδοση, με τα γκολ σ’ ένα ημίχρονο- και έδειξε, με τη συνολική μεστή του απόδοση, ότι μπορεί να συμμετέχει στην αποφόρτιση του Μπενίσκου στο σκοράρισμα (με τους περισσότερους συμπαίκτες του πάντως να κυμαίνονται σε υψηλά στάνταρντ απόδοσης)

Highlights: οι φίλαθλοι των δύο ομάδων και του ποδοσφαίρου γενικότερα στην Πιερία, που γέμισαν την κερκίδα των καθήμενων και βρέθηκαν και περιμετρικά του γηπέδου, χωρισμένοι πάντως, για το «φόβο των Ιουδαίων», σε γηπεδούχους και φιλοξενούμενους, ήδη από χώρους στάθμευσης έξω από το γήπεδο, οι διαμαρτυρίες για την κόκκινη κάρτα και την υπόδειξη του πέναλτι από τους παίκτες και τους φιλάθλους του Πιερικού, οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων για τη μη υπόδειξη πέναλτι σε φάσης ανατροπής, όταν διαιτητής και βοηθός έκριναν ότι δεν υπήρχε παράβαση, τα ελληνικά του Ιταλού τερματοφύλακα του Πιερικού Πισάνι, τα άλματα… στο Θεό του υψηλόσωμου και αειθαλή Μπενίσκου του Διαγόρα, κυρίως στις στημένες φάσεις, οι διαβουλεύσεις επί διαβουλεύσεων στη φάση της αποβολής του Πιερικού, ο πλουραλισμός στην επιθετική ανάπτυξη της Σεβαστής, οι έντονες διαμαρτυρίες των παικτών και του πάγκου του Διαγόρα, για μη υπόδειξη πέναλτι στο 1-0, οι χαμένες ευκαιρίες των γηπεδούχων από πλεονεκτικές θέσεις, οι ατάκες των φιλάθλων για… τη σημαία του βοηθού στα Ίμια, τα ΚΑΠΗ, τους καρδιοπαθείς, τις κόκκινες και τις πορτοκαλί κάρτες κι άλλα απολαυστικά, που αποτελούν από μόνες τους αιτίες και αφορμές για να μην χάνετε αγώνες, κυρίως υψηλού «γειτονικού» ενδιαφέροντος, ακόμα κι όταν το θέαμα δεν είναι ανάλογο των προσδοκιών σας, η ψύχραιμη διαχείριση του αγώνα, στην αρνητική εξέλιξή του, από τον προπονητή του Πιερικού, Μιχάλη Ζιώγα, που συνάδει με την ηλικία και την ψυχολογία του νεαρών παικτών της ομάδας

Σε εικόνα και ήχο επαγγελματικής ποιότητας.
Επικοινωνία: liviostitos@hotmail.com