Κυριακή 6 Νοεμβρίου 2016

Τρίποντη πρεμιέρα για τις Γυναίκες του Αρχέλαου

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 3-0 σετ του ΔΑΣ Ωραιοκάστρου, στο κατάμεστο Β' ΔΑΚ, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική του 20ου υποομίλου του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Στο 1ο σετ ο Αρχέλαος, μετά το αρχικό 3-3, άρχισε να να χτίζει προβάδισμα, έφτασε να προηγείται με 16-10 το συντήρησε μέχρι και το τέλος του σετ.

Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι και το 7-7. Σε εκείνο το σημείο το ΔΑΣΩ πήρε τον έλεγχο και πέρασε μπροστά με 9-14, αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα της Κατερίνης αντέδρασε και με ένα σερί 12 πόντων βρέθηκε μπροστά με 21-14 και κάπου εκεί κρίθηκε ο νικητής του 2ου σετ.

Στο 3ο σετ η ομάδα του ΔΑΣΩ μπήκε αποφασισμένη να κυνηγήσει την ανατροπή, πήρε εξ αρχής το προβάδισμα  (4-7), αλλά τα κορίτσια του Στέργιου Τσιουπλή αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 16-10. οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν εκ νέου μειώνοντας στον πόντο (18-17), αλλά ο Αρχέλαος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και απάντησε τελειώνοντας το σετ και τον αγώνα.

Η υποδοχή της ομάδας του Αρχέλαου παρουσίασε κάποια αστάθεια, ωστόσο με όπλο το σερβίς, το μπλοκ και την άμυνα έδειξε αισιόδοξα στοιχεία και άφησε υποσχέσεις για την συνέχεια, αρκεί να συνεχίσει την προσπάθεια με το ίδιο πάθος και εξ ίσου καθαρό μυαλό.

Τα σετ: 25-17, 25-19, 25-21