Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019

ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΑΟΚ Αιγινιακός 54-80

Ο Αιγινιακός επικράτησε με 54-80 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για την 23η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών παρουσιάστηκε και πάλι ανταγωνιστικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο ο Αιγινιακός πήρε το προβάδισμα και ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 14-20.
Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 26-42.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της βόρειας Πιερίας ήταν κυρίαρχη, εκτόξευσε το προβάδισμά της και το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε σε 38-66.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Αιγινιακό να διαχειρίζεται τη διαφορά που είχε αποκτήσει και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 54-80.
Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.
Δεκάλεπτα: 14-20, 26-42, 38-66, 54-80.
ΓΑΣ Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών: Στοΐτσης 23 (1), Πέτσος 11, Χαλόφτης 2, Ποζουκίδης, Παπαμανώλης 4, Κουτρουλός 1, Παπαδόπουλος 4, Μόσχου 4, Παρτσαλάκης, Χατζηλαμπρινός, Τσιτερίδης, Αχλατλής 5.
ΑΟΚ Αιγινιακός (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 6, Κατσιάνος 7 (1), Αργυρόπουλος 13 (3), Κοιλιάς 7 (1), Κουτούπας, Βουτσακόπουλος Α. 15 (1), Βουλτσίδης 27 (1), Μελίδης, Βουτσακόπουλος Θ., Γιουμούκης 5 (1), Καλαβρινός.